Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ciężkie czasy dla chrześcijan

Świat. Dla chrześcijan nastają coraz cięższe czasy. 200 milionów wyznawców Chrystusa w 60 krajach żyje w ciągłym lęku przed prześladowaniami. Dane te pochodzą z raportu brytyjskich służb specjalnych.

Według włoskiej agencji prasowej ANSA, powołującej się na dziennik „Sunday Express”, ten alarmujący raport został przekazany Benedyktowi XVI oraz zwierzchnikom innych wyznań chrześcijańskich. Zdaniem agencji, podobna współpraca służb specjalnych Wielkiej Brytanii z Kościołem nigdy wcześniej nie miała miejsca. Może to więc świadczyć o powadze sytuacji.

W raporcie mówi się o tysiącach chrześcijan zamordowanych w Sudanie, gdzie fundamentalistyczny rząd islamski nie robi nic, aby ich chronić. Wymienia się także Irak jako kraj, w którym grupy szyitów i sunnitów oskarżają chrześcijan o – jak mówią – „współpracę z amerykańskimi krzyżowcami”. Według raportu, również Turcja jest krajem, w którym za głoszenie Ewangelii może grozić śmierć.

Podobna sytuacja panuje w Pakistanie, gdzie w ostatnim roku zamordowano, co najmniej 70 wyznawców Chrystusa. Źle widziani są także chrześcijanie mieszkający w państwach środkowej Azji, takich jak Turkmenistan, Uzbekistan czy Tadżykistan. Muzułmanie często przedstawiają tam chrześcijaństwo jako jeden z przejawów znienawidzonego zachodniego kolonializmu i żądają wydalenia chrześcijan za granicę.

W raporcie pojawiają się też takie kraje jak Korea Północna, Chiny, Etiopia, Uganda i Nigeria.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama