Nowy Numer 29/2018 Archiwum

10 rad na Wielki Post

BELGIA. Dziesięć rad, jak dobrze przeżyć okres Wielkiego Postu, ogłosił na łamach katolickiego tygodnika „Dimanche” kard. Godfried Danneels (na zdjęciu). Metropolita Mechelen-Brukseli uważa, że jest to „czas treningu, aby coraz bardziej żyć po chrześcijańsku”.

Kardynał przypomina, że wielkopostny program chrześcijanina jest dobrze znany od dawna i składają się na niego modlitwa, post i jałmużna. Jednak za każdym razem możemy go wypełnić inaczej – stwierdza prymas Belgii.

A oto 10 rad kard. Godfrieda Danneelsa:

* Módl się. Każdego ranka „Ojcze nasz”, a każdego wieczora „Zdrowaś Maryjo”.

* Poszukaj w niedzielnej Ewangelii krótkiego zdania, które będziesz mógł rozważać przez cały tydzień.

* Zawsze gdy kupujesz jakąś rzecz, której nie potrzebujesz do życia – artykuł luksusowy – daj także coś ubogim lub organizacji dobroczynnej. Ofiaruj im jakiś procent wydanej sumy. Nadmiar domaga się podzielenia.

* Codziennie zrób dla kogoś coś dobrego. Zanim Cię o to poprosi.

* Kiedy ktoś powie Ci coś nieprzyjemnego, nie myśl, że musisz natychmiast odpowiedzieć tak samo. To nie przywróci równowagi. Tak naprawdę wpadniesz w zaklęty krąg. Zamilknij raczej na minutę, a krąg się przerwie.

* Jeśli od kwadransa bez powodzenia przełączasz kanały, wyłącz telewizor i weź książkę. Albo porozmawiaj z tymi, którzy mieszkają razem z Tobą: lepiej kontaktować się z ludźmi, nie wymaga to używania pilota.

* W czasie Wielkiego Postu odchodź od stołu z niewielkim uczuciem głodu. Dietetycy są bardziej surowi: każą to robić przez cały rok. Co trzecia osoba cierpi na otyłość.

* Przebaczać to więcej niż dawać.

* Tyle razy obiecałeś komuś, że zadzwonisz lub przyjdziesz. Zrób to wreszcie.

* Nie daj się ciągle nabierać na reklamy z obniżkami cen. Rzeczywiście są one o 30 procent mniejsze. Ale Twoja szafa z ubraniami pęcznieje również o 30 procent.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama