Nowy numer 21/2022 Archiwum

Rabin obala mity

ARGENTYNA. Książka rabina Davida Dalina „Mit hitlerowskiego papieża: Jak Pius XII uratował Żydów od nazizmu”, ukazuje, że papież ten uratował wielu Żydów od Holocaustu – powiedział Beruj Tenembaum na międzywyznaniowym spotkaniu w Buenos Aires.

Założyciel Fundacji Raoula Wallenberga i Komitetu Angelo Roncallego – Żyd urodzony w Argentynie – powiedział, że książka „pokazuje drugą stronę medalu” w relacjach zachodzących między papieżem a Żydami w czasie II wojny światowej.

Rabin Dalin jest profesorem katolickiego uniwersytetu Ave Maria na Florydzie. W swojej książce analizuje i dokumentuje kwestię deportacji rzymskich Żydów do Auschwitz w 1943 r. Zamieścił w niej m.in. protest papieża złożony za pośrednictwem sekretarza stanu, kard. Luigiego Maglione, na ręce Ernsta von Weizsackera, niemieckiego ambasadora w Watykanie.

Kardynał poprosił ambasadora, żeby „spróbowali ocalić niewinnych, którzy cierpią z powodu przynależności rasowej”. Papież polecił też, żeby otworzyć Watykan na ukrywających się rzymskich Żydów, którzy schronili się w klasztorach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama