Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Nie chcą kardynała

Chiny. Przed „mieszaniem się w wewnętrzne sprawy” Chin ostrzegł Watykan chiński minister spraw zagranicznych Li Zhaoxing. Ministrowi nie spodobała się decyzja papieża Benedykta XVI o powołaniu do Kolegium Kardynalskiego arcybiskupa Hongkongu Josepha Zen Ze-kiuna.

Abp Zen zawsze ostro krytykował władze komunistyczne w Pekinie za ich starania o „wprowadzenie chińskich praw” w Hongkongu. Władze chińskie domagają się ponadto zerwania przez Stolicę Apostolską stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, uznawanym przez Pekin za zbuntowaną prowincję. W ostatnim czasie rośnie liczba wierzących członków Komunistycznej Partii Chin. Z tego powodu Komitet Centralny KPCh w ważnej mandżurskiej prowincji Liaoning ostrzegł przed „złym wpływem kadry religijnej”, domagając się bardziej aktywnego propagowania ateizmu.

Z kolei pod koniec lutego zmarli w Chinach dwaj sędziwi biskupi katoliccy, uznawani zarówno przez Stolicę Apostolską, jak i władze komunistyczne. O ich zgonach agencje katolickie poinformowały obecnie. 23 lutego odszedł do Pana w wieku 85 lat bp Joseph Sun Yuanmo – ordynariusz diecezji Linfen (czyli Hongdong lub Hungtung) w prowincji Shanxi w środkowych Chinach. 5 dni później zmarł 85-letni bp Peter Fan Wenxing, emerytowany ordynariusz diecezji Hengshui w prowincji Hebei.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL