Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wódz pokoju

Izrael. Stan zdrowia izraelskiego premiera Ariela Szarona, który 4 stycznia doznał rozległego wylewu krwi do mózgu, zaważył na przyszłości procesu pokojowego w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie.

Dawny żołnierz i wybitny dowódca izraelski był symbolem zwycięstw armii izraelskiej oraz stanowczej polityki wobec Palestyńczyków. Tymczasem po dojściu do władzy w 2001 roku to właśnie Szaron okazał się przywódcą zdolnym do ustąpienia z terytoriów zajmowanych przez Izrael od lat 60. Uznał prawo Palestyńczyków do własnego państwa.

Dla wielu stał się jedyną nadzieją na pokój w regionie. „Poważne zaniepokojenie” stanem zdrowia premiera Izraela wyraził abp Giovanni Lajolo, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami. W Izraelu media, politycy, społeczeństwo przyjęli z ogromną życzliwością słowa papieża Benedykta XVI, zapewniające o modlitwie za premiera Ariela Szarona i przekazujące mu życzenia pomyślnego powrotu do zdrowia. Także wielu chrześcijan w Izraelu i na całym świecie modli się za niego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama