Nowy numer 49/2019 Archiwum

Krótko

* Litwa nie wyśle nowych żołnierzy na miejsce 50-osobowego pododdziału, który w styczniu 2006 r. opuści Irak, gdzie służy w dowodzonej przez Polskę dywizji Centrum-Południe. Drugi pododdział litewski, który służy w batalionie duńskim na południu kraju, w brytyjskiej strefie odpowiedzialności, pozostanie. Litwa zamierza też wysłać do dziesięciu żołnierzy do NATO-wskiej misji szkoleniowej w Iraku.

* Ministrowie rolnictwa krajów UE zgodzili się na obniżenie o 36 proc. ceny cukru oraz dotacje dla producentów. Polska była przeciwna temu porozumieniu.

* 24 listopada lekko ranni zostali trzej polscy żołnierze z bazy w Diwanii. W wyniku wybuchu ładunku nieznanego pochodzenia śmiertelnie ranna została iracka dziewczynka, która bawiła się nieopodal miejsca eksplozji. To najpoważniejszy wypadek z udziałem polskich żołnierzy od lipca tego roku, kiedy służbę w Iraku rozpoczęła piąta zmiana polskiego kontyngentu.

* Z inicjatywy episkopatów Burundi, Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy pierwszą niedzielę Adwentu obchodzi się jako światowy dzień modlitwy o pokój w krajach afrykańskiego regionu Wielkich Jezior. Region ten przez wiele lat przeżywał kryzys, którego efektem jest śmierć setek tysięcy osób, przerażające okrucieństwa, liczne przypadki łamania praw człowieka i przemieszczanie się ogromnej liczby ludzi. Obecnie kraje tego regionu starają się wyjść z tragicznego okresu swej historii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama