Pamiętają o De Gasperim

WŁOCHY. W Rzymie rozpoczęto 6 września prace związane z budową pomnika Alcide De Gasperiego (1881–1954). Pomnik stanie w odległości kilkuset metrów od Watykanu, na początku ulicy noszącej imię jednego z inicjatorów integracji europejskiej.

W świecie

|

21.09.2005 00:44 GN 38/2005

dodane 21.09.2005 00:44

De Gasperi, związany z włoskim ruchem antyfaszystowskim, był drugim premierem Włoch po II wojnie światowej. Na czele rządu włoskiego stał przez osiem kadencji. Był jednym ze współautorów i realizatorów koncepcji integracji europejskiej, współinicjatorem utworzonej w 1949 roku Rady Europy oraz Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Alcide De Gasperi był gorliwym katolikiem. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym 29 kwietnia 1993 roku w Trydencie za aprobatą prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Feliciego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

Czytasz fragment artykułu

Subskrybuj i czytaj całość

już od 14,90

Poznaj pełną ofertę SUBSKRYPCJI

Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie

Zapisane na później

Pobieranie listy