Nowy numer 49/2020 Archiwum

"Solidarność" w Brukseli

Belgia. Huczne w Polsce obchody 25-lecia „Solidarności” w mediach zachodnich nie wzbudziły wielkiego zainteresowania. Polscy europosłowie Janusz Lewandowski i Wojciech Roszkowski wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytutem Adama Mickiewicza zorganizowali w Brukseli wystawę „Drogi do Wolności”.

W najbardziej prestiżowych przestrzeniach Parlamentu Europejskiego skonstruowano dwuczęściową ekspozycję prezentującą drogę Polaków od 1939 roku do pierwszych wolnych wyborów. Wystawę otworzył przewodniczący PE Josep Borrell. Na drugą połowę września zaplanowano koncert uliczny w doborowej obsadzie (Maanam, Perfect, Myslovitz, T-Love, Zakopower, Rusłana i Belle Perez – belgijska gwiazda pop).

Trzy dni później odbędą się dwie konferencje uniwersyteckie o wpływie polskiej „Solidarności” na przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Na październik zaplanowano jeszcze uroczysty koncert, podczas którego Lech Wałęsa udekoruje przyjaciół polskiej walki o zniesienie żelaznej kurtyny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama