Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dzień Sierot

INDIE. W tym roku po raz pierwszy 26 sierpnia – dzień urodzin Matki Teresy z Kalkuty – był obchodzony w południowoindyjskim stanie Kerala jako Dzień Sierot. Decyzję taką podjął miejscowy rząd.

Matka Teresa urodziła się jako Agnes Gonxha Bojaxhiu w katolickiej rodzinie albańskiej w Skopje, stolicy dzisiejszej Macedonii, 26 sierpnia 1910 r. W wieku 18 lat przybyła do Indii jako siostra loretanka. W 1950 opuściła swój zakon i założyła zgromadzenie zakonne Misjonarek Miłości, aby zająć się najbiedniejszymi i najbardziej opuszczonymi ludźmi, których spotykała wokół siebie.

Dziś jest to jedna z najprężniej rozwijających się wspólnot zakonnych na świecie, liczy ponad 4,5 tys. członkiń na wszystkich kontynentach. Matka Teresa zmarła 5 września 1997 w Kalkucie, a 19 października 2003 Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.

W stanie Kerala istnieje 419 sierocińców, w których przebywa około 25 tys. dzieci; niektóre z nich znaleziono porzucone na ulicach we wczesnym dzieciństwie i nawet nie można ustalić daty ich urodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama