Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pierwszy wspólny biskup?

Chiny. Po raz pierwszy w historii Chińskiej Republiki Ludowej wyświęcono biskupa uznanego wspólnie przez władze komunistyczne i Watykan. Został nim 42-letni ks. Joseph Xing Wenzhi.

Uroczystość odbyła się w Szanghaju 28 czerwca. Nowy chiński hierarcha Kościoła „patriotycznego” publicznie podkreślił, że sakrę biskupią przyjął za zgodą Stolicy Apostolskiej. Informację tę potwierdził ordynariusz Hongkongu, bp Joseph Zen ze Kiun.

Dodał, że w ostatnim okresie było więcej przypadków, kiedy hierarchowie mianowani przez Stolicę Apostolską mogli otrzymać sakrę w Kościele działającym oficjalnie. Przedstawiciele miejscowego urzędu ds. wyznań twierdzą jednak, że Watykan nie miał nic wspólnego z wyborem biskupa, ponieważ desygnowali go wierni, a zaaprobowało kolegium episkopatu patriotycznego. Agencja „Wolne Chiny” poinformowała, że 2 lipca państwowe biuro ds. religii oświadczyło, iż Pekin nie zmieni procedury nominacji biskupów katolickich.

Bp Joseph Xing Wenzhi będzie pełnić funkcję biskupa pomocniczego Szanghaju. Najprawdopodobniej w niedługim czasie zastąpi na stanowisku obecnego ordynariusza diecezji 89-letniego bp. Aloysiusa Jin Luxiana. W diecezji Szanghaj działa także Kościół „podziemny”. Jego ordynariusz, bp Giuseppe Joseph Fan Zhongliang, pozostaje od lat w areszcie domowym i nie może kontaktować się z wiernymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama