Nowy numer 47/2020 Archiwum

Cmentarz Orląt otwarty

Lwów. Z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy 24 czerwca odbyło się otwarcie i poświęcenie Cmentarza Orląt. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego oraz innych wyznań i religii, tysiące Polaków i Ukraińców.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą i złożeniem kwiatów przy Memoriale Żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej, którzy walczyli z Polakami broniącymi Lwowa. Na Cmentarzu Orląt Mszy św. przewodniczył kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Koncelebrowali ją abp S. L. Głódź i biskup polowy WP T. Płoski, który wygłosił homilię.

Bp Płoski, zwracając się do ukraińskich braci, prosił, aby przyjęli nasze przebaczenie i okazali nam przebaczenie. Po Mszy odbyły się ekumeniczne i międzyreligijne modlitwy poświęcenia cmentarza. Odmawiali je kolejno: kard. L. Huzar, prawosławny biskup polowy WP Miron Chodakowski, kapelan ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego w Polsce bp R. Borski, naczelny rabin Polski M. Schudrich, kard. M. Jaworski, abp L.S. Głódź, bp T. Płoski. Prezydent Juszczenko przyznał, że na cmentarzu są pochowani Polacy walczący za ojczyznę, zaś obowiązkiem Ukraińców jest umożliwienie Polakom godnego uczczenia ich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama