Nowy numer 48/2020 Archiwum

Biskup od 50 lat

Zambia. 4 czerwca emerytowany arcybiskup Lusaki, polski kardynał Adam Kozłowiecki SJ, obchodził 50. rocznicę mianowania biskupem. Ponad 94-letni obecnie hierarcha jest najstarszym Polakiem obdarzonym godnością biskupią i jedną z najbarwniejszych postaci Kościoła powszechnego.

W 1946 r. trafił na misje jezuickie do ówczesnej kolonii brytyjskiej Północnej Rodezji, dzisiejszej Zambii. Pracował tam duszpastersko i w szkolnictwie w miejscowości Kasisi. W 1950 r.został administratorem apostolskim nowo utworzonego wówczas wikariatu apostolskiego Lusaki. 5 lat później, 4 czerwca 1955 r., Pius XII mianował go pierwszym biskupem Lusaki.

Gdy w 1959 bł. Jan XXIII podniósł wikariat do rangi archidiecezji-metropolii, bp Kozłowiecki został jej pierwszym arcybiskupem-metropolitą. Z tego urzędu ustąpił w 1969 roku. Pozostał w Zambii, gdzie pracuje jako zwykły kapłan w jednej z wiosek. Mimo sędziwego wieku i ciężkich przeżyć wojennych kard. Kozłowiecki cieszy się dobrym zdrowiem, odznacza wielkim poczuciem humoru, pogodą ducha i otwartością na wszystkich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama