Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zwycięstwo rewolucji

KIRGIZJA. Manifestacje uliczne po sfałszowanych wyborach parlamentarnych przerodziły się w rewolucję. Demonstranci opanowali budynki rządowe, prezydent Askar Akajew uciekł z kraju. Władzę przejęła opozycja.

To już trzecia w ostatnim czasie rewolucja w państwie powstałym po upadku ZSRR. Ponad rok temu doszło do przewrotu w Gruzji, a pod koniec 2004 – na Ukrainie. Scenariusz za każdym razem był taki sam. Najpierw władza fałszowała wybory, co prowadziło do społecznych protestów. W Kirgizji trwały one tydzień. 20 marca rewolucjoniści opanowali południe kraju, a 24 marca stolicę – Biszkek. Milicja początkowo tłumiła demonstracje, byli zabici i ranni. Szturm na pałac prezydencki był już jednak bezkrwawy. Askar Akajew porzucił wszelki opór.

Nowym przewodniczącym parlamentu i tymczasowym prezydentem został Iszenbaj Kadyrbekow, a premierem rządu tymczasowego – Kurmanbek Bakijew. Wybory parlamentarne i prezydenckie odbędą się wkrótce.

Rewolucja przebiegała podobnie jak w Gruzji i na Ukrainie, sytuacja w Kirgizji jest jednak zupełnie odmienna. Trudno tam bowiem mówić o demokratycznej opozycji. Większość przywódców rewolucji to dawni dygnitarze z otoczenia Akajewa. Przewrót w tym kraju nie oznacza zatem jeszcze wprowadzenia demokracji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama