Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kaddafi najbardziej poszukiwany

Haga. Będzie międzynarodowe śledztwo przeciwko Muammarowi Kaddafiemu (na zdjęciu) podejrzanemu o dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości.

Zapowiedział to oficjalnie prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Argentyńczyk Luis Moreno-Ocampo. Śledztwo obejmie też najbliższych współpracowników libijskiego przywódcy, w tym jego synów.

MTK w Hadze to pierwszy w historii stały międzynarodowy sąd, którego jurysdykcja obejmuje sprawy kryminalne. Nie należy mylić go z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Ten drugi, jako organ sądowy ONZ, jest odpowiedzialny za rozstrzyganie sporów między państwami. Trybunał Karny zaś powstał w 1998 roku na mocy Statutu Rzymskiego, jednak dopiero w 2002 roku, kiedy

Statut ratyfikował 60 państw (wymagane minimum), zaczął naprawdę działać. Nie należy mylić go również z Tymczasowymi Trybunałami ds. Zbrodni w byłej Jugosławii i w Rwandzie. Choć tak naprawdę, jak twierdzą krytycy MTK, tymczasowe trybunały okazały się bardziej skuteczne w ściganiu i osądzaniu zbrodniarzy.

Na słabość MTK wpływa także to, że jego kompetencji nie uznają m.in. Rosja, Chiny, Izrael i USA. Być może również zapowiedź ścigania i osądzenia Kaddafiego skończy się na propagandowym przypomnieniu o istnieniu MTK.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny