Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kaddafi najbardziej poszukiwany

Haga. Będzie międzynarodowe śledztwo przeciwko Muammarowi Kaddafiemu (na zdjęciu) podejrzanemu o dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości.

Zapowiedział to oficjalnie prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Argentyńczyk Luis Moreno-Ocampo. Śledztwo obejmie też najbliższych współpracowników libijskiego przywódcy, w tym jego synów.

MTK w Hadze to pierwszy w historii stały międzynarodowy sąd, którego jurysdykcja obejmuje sprawy kryminalne. Nie należy mylić go z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Ten drugi, jako organ sądowy ONZ, jest odpowiedzialny za rozstrzyganie sporów między państwami. Trybunał Karny zaś powstał w 1998 roku na mocy Statutu Rzymskiego, jednak dopiero w 2002 roku, kiedy

Statut ratyfikował 60 państw (wymagane minimum), zaczął naprawdę działać. Nie należy mylić go również z Tymczasowymi Trybunałami ds. Zbrodni w byłej Jugosławii i w Rwandzie. Choć tak naprawdę, jak twierdzą krytycy MTK, tymczasowe trybunały okazały się bardziej skuteczne w ściganiu i osądzaniu zbrodniarzy.

Na słabość MTK wpływa także to, że jego kompetencji nie uznają m.in. Rosja, Chiny, Izrael i USA. Być może również zapowiedź ścigania i osądzenia Kaddafiego skończy się na propagandowym przypomnieniu o istnieniu MTK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama