Nowy numer 43/2020 Archiwum

Komisja w sprawie Legionu Chrystusa

Watykan. Papieski delegat dla Legionu Chrystusa kard. Velasio De Paolis powołał komisję, której zadaniem będzie szczegółowe zbadanie sytuacji finansowej zgromadzenia, założonego w 1941r. przez ks. Marciala Maciela Degollado.

Kierować nią będzie sekretarz Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej abp Domenico Calcagno. Chodzi o ważną i liczną wspólnotę. Legioniści Chrystusa działają dziś w 22 krajach, głównie w Meksyku i Hiszpanii, a od 1996 także w Polsce. Zgromadzenie liczy ponad 700 księży, 2500 seminarzystów i prowadzi 12 uniwersytetów.

Związany z tą wspólnotą ruch apostolski księży i świeckich Regnum Christi skupia ponad 65 tys. członków. Kryzys rozpoczął się w maju 2006 r., kiedy potwierdziły się oskarżenia o niemoralne życie założyciela zgromadzenia. Ks. Marcial Maciela został zawieszony przez Watykan w sprawowaniu publicznych czynności kapłańskich.

Po jego śmierci w kwietniu 2008 r. wyszło na jaw, że prowadził podwójne życie i dopuszczał się nadużyć względem kleryków. Ponieważ sprawa nie była rozwiązana siłami zgromadzenia, interweniował papież.

We wrześniu 2010 r. mianował jednego ze swych współpracowników, przewodniczącego Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej, wówczas abp. Velasio De Paolis, papieskim delegatem dla Zgromadzenia Legionistów Chrystusa.

Delegat polecił sporządzić szczegółowy raport o sytuacji, także finansowej, zgromadzenia. Powołanie komisji jest konsekwencją przyjęcia wniosków z tego raportu i dowodzi konsekwencji Benedykta XVI w wyjaśnieniu wszystkich okoliczności tej sprawy, ale i sanacji zgromadzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama