Nowy numer 43/2020 Archiwum

Polacy drugą siłą w Wilnie

Wilno. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) osiągnęła znakomity wynik podczas wyborów samorządowych na Litwie.

Zdecydowanie wygrała w rejonach wileńskim i solecznickim, gdzie od 16 lat jest partią rządzącą. Tym razem jednak duży sukces odniosła także w Wilnie, gdzie utworzyła koalicję mniejszości narodowych wraz z Sojuszem Rosjan. Ten blok wyborczy uzyskał ponad 15 proc. głosów i zdobył 11 mandatów w radzie miasta.

W poprzednich wyborach AWPL miała 6 mandatów. W ten sposób AWPL stała się drugą siłą polityczną w stolicy Litwy, po koalicji kandydatów niezależnych. To najlepszy wynik tej formacji od 20 lat, czyli od chwili, gdy Litwa uzyskała suwerenność. Społeczność polska na Litwie liczy ok. 150 tys. osób i mimo że pomoc ze strony państwa polskiego często zawodziła, potrafi skutecznie zabiegać o swoje interesy, mobilizując się zwłaszcza w wyborach samorządowych.

Frekwencja w okręgach zamieszkałych przez Polaków jest z reguły największa. Sukces AWPL gwarantuje, że nie powiodą się zamiary likwidacji polskiego szkolnictwa, wyraźnie ujawnione w nowej litewskiej ustawie o szkolnictwie. Być może teraz łatwiej będzie Polakom na Litwie zrealizować ich postulaty odzyskania ziemi, zabranej w czasach Związku Sowieckiego. Inny ważny problem to kwestia pisowni polskich nazwisk. Polacy na Litwie nadal są zmuszani do pisania swych nazwisk w wersji litewskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama