Nowy numer 43/2020 Archiwum

Oscar dla króla

USA. "Słuchajcie waszej matki" – powiedział w czasie oskarowej gali Tom Hooper, reżyser filmu „Jak zostać królem”, zasłużonego triumfatora tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

To matka reżysera, która zobaczyła sztukę o jąkającym się królu Jerzym VI w teatrze, zainspirowała Hoopera do przeniesienia tej historii na ekran. „Jak zostać królem” otrzymał Oscara dla najlepszego filmu, za reżyserię oraz najlepszy scenariusz oryginalny, a Colin Firth za najlepszą rolę pierwszoplanową męską.

Wielkim przegranym tegorocznego konkursu okazał się nominowany w 10 kategoriach western „Prawdziwe męstwo” braci Coen, który nie otrzymał żadnej statuetki. W kategorii filmów nieanglojęzycznych zwyciężył duński „In a better world” (W lepszym świecie), opowiadający o trudnej i ryzykownej przyjaźni dwóch duńskich rodzin. Za najlepszy film dokumentalny uznano „Inside Job” Charlesa Fergusona.

Autor filmu obwinia instytucje finansowe za spowodowanie największego kryzysu ekonomicznego od czasów Wielkiej Depresji z przełomu lat 20. i 30. ub. wieku i ukazuje niepokojąco bliskie powiązania między światem polityki, finansów i nauki. W tegorocznym konkursie triumfowało solidne, tradycyjne kino.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama