Nowy numer 3/2021 Archiwum

Papież przyjął Miedwiediewa

Watykan. Po raz drugi w czasie swej kadencji prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew został przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI.

W treści komunikatu opublikowanego po wizycie znalazło się zdanie o „serdecznych rozmowach”, co nie jest bynajmniej dyplomatycznym standardem. Świadczy to niewątpliwie o tym, że obie strony były zadowolone z przebiegu wizyty, która poza audiencją obejmowała rozmowy ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone i sekretarzem Sekretariatu Stanu ds. stosunków z państwami abp. Dominique Mambertim.

Tematem rozmów były kwestie stosunków dwustronnych i ocena problemów międzynarodowych. Fakt, że w tych dniach został mianowany nowy nuncjusz w Rosji, którym został Słoweniec abp Ivan Jurkowić, wcześniej nuncjusz na Ukrainie, świadczy o tym, że obie strony chcą pozostać w stałym, roboczym kontakcie. Watykan z pewnością zapamiętał ostatnie działania dyplomacji rosyjskiej, która w kilku drażliwych kwestiach moralnych, m.in. w sprawie usuwania krzyży z miejsc publicznych, zajęła stanowisko w obronie symboli chrześcijańskich.

Rosji zaś bliska jest watykańska koncepcja rozwiązywania światowych problemów bez użycia siły oraz międzynarodowego ładu bez wyraźnej dominacji jednego ośrodka. Zarówno Watykan, jak i Rosja mają swoje ważne interesy na Bliskim Wschodzie, więc nie dziwi, że i ta kwestia była poruszana. Wizytę Miedwiediewa pozytywnie skomentował Patriarchat Moskiewski, co może oznaczać, że bliżej jest także do ciepłych gestów w relacjach międzywyznaniowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama