Nowy numer 44/2020 Archiwum

Historia bez zagłuszania

Media. Portal polskieradio.pl uruchomił specjalny serwis „Radia Wolności”. Można w nim znaleźć około 20 tysięcy nagrań z archiwów Radia Wolna Europa, Radia France Internationale, polskiej sekcji BBC i innych rozgłośni nadających przed 1989 rokiem do Polski.

Wreszcie uzyskaliśmy dostęp do cyfrowej wersji archiwów radiostacji, które w czasach minionego ustroju nadawały informacje z „wolnego świata”. W Polsce Ludowej ich audycje były stale zagłuszane. Zamiast emisji pojawiał się dźwięk przypominający pracujący traktor.

Wśród „dźwięków”, zamieszczonych w serwisie jest 1500 audycji BBC i drugie tyle z RFI. Nagrania trafiły do PR z zamykanych polskich sekcji. „Będziemy mówili głośno to, czego społeczeństwo powiedzieć nie może, bo ma knebel na ustach” – słyszymy Jana Nowaka-Jeziorańskiego w inaugurującym działalność RWE przemówieniu z 3 maja 1952 r.

Ale także głosy innych legend: Gombrowicza, Miłosza, Czapskiego, Andersa, Giedroycia. Są tam przejmujące przemówienia z pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki, a obok audycje muzyczne „Kwadrans Jacka Kaczmarskiego”. W sumie to dźwiękowa kronika zakazanej historii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama