Nowy numer 32/2022 Archiwum

W poszukiwaniu ukrytego

Najnowszy numer „Nowego Napisu” to zaproszenie do rozmowy o relacjach między wiarą a kulturą, które wzajemnie siebie potrzebują i dopełniają.

Wrażliwość religijna – takie hasło widnieje na okładce najnowszego numeru kwartalnika kulturalnego „Nowy Napis”, wydawanego przez Instytut Literatury. To temat przewodni liczącej ponad 400 stron publikacji – ważnej, bo stanowiącej próbę opisania całego nurtu we współczesnej polskiej literaturze. Ten nurt, nazywany umownie „religijnym” albo „metafizycznym”, choć jest przez krytykę zauważany, bywa niesłusznie lekceważony. A z całą pewnością ciągle domaga się syntezy, porządkującej zjawiska pojawiające się w jego obrębie. Czy bieżące wydanie „Nowego Napisu” wypełnia to zadanie?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
Nowy numer 31/2022 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego