Nowy numer 49/2019 Archiwum

Opiekunka opuszczonych

Brazylia. Nową błogosławioną została s. Maria Barbara od Trójcy Przenajświętszej. Beatyfikacja odbyła się w brazylijskim Porto Alegre.

Urodziła się jako Barbara Maix w 1818 r. w Wiedniu. Jej ojciec miał już 14 dzieci, gdy owdowiał i ożenił się powtórnie. Barbara była najmłodszą z dziewięciorga dzieci z jego drugiego małżeństwa. Większość jej rodzeństwa zmarła we wczesnym wieku, a rodzice osierocili ją, gdy miała 15 lat.

Utrzymywała się z krawiectwa i chodziła do kościoła redemptorystów, którzy uwrażliwili ją na potrzeby jeszcze uboższych od niej. Pomagała młodym pracownicom i kobietom bezrobotnym, odczuwając powołanie do założenia w tym celu zgromadzenia zakonnego. Ale władze państwowe i kościelne nie wyraziły na to zgody.

W 1848 r., wraz z 21-osobową grupą towarzyszek, wyjechała do Brazylii, gdzie założyła Zgromadzenie Sióstr Serca Maryi. Zajęło się ono opieką nad osieroconymi i opuszczonymi dziećmi i walką z niewolnictwem. Dziś obecne jest głównie w Ameryce Łacińskiej, m.in. na Haiti i w Boliwii, a także w Mozambiku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama