Nowy numer 4/2021 Archiwum

Trzy państwa pod wodą

Afryka Zachodnia. Ogromna powódź zatopiła dwie trzecie powierzchni Beninu, państwa nad Zatoką Gwinejską. Prawie 700 tys. ludzi straciło dach nad głową (w 8-milionowym państwie).

Przepadła też prawie połowa rocznych upraw ryżu, kukurydzy i prosa. Ludzie często siedzą na dachach swoich domów. Dziesiątki wiosek zostało całkowicie zmytych z powierzchni ziemi. Powódź zniszczyła też ok. 90 centrów medycznych, a tymczasem w kraju odnotowano już 800 przypadków cholery.

Niewiele lepiej jest w sąsiednich Nigerii i Nigrze, które nawiedziła powódź największa od 40 lat. Poszkodowanych jest tam 1,5 mln ludzi. Gdy zamykaliśmy ten numer GN, woda bardzo powoli opadała, ujawniając rozmiary zniszczeń.

Ilu Polaków cokolwiek słyszało o tym wielkim kataklizmie? Prawdopodobnie niewielu. Media są dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek skoncentrowane na sprawach z polskiego, ewentualnie europejskiego podwórka.

Za poszkodowanych w tej powodzi oraz podczas tsunami, które przetoczyło się 25 października przez zachodnią Indonezję, modlił się 27 października Benedykt XVI. Zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej o niezwłoczne pospieszenie z pomocą poszkodowanym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama