Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tama wypełniona

Chiny. Największa na świecie tama – Zapora Trzech Przełomów w Chinach – jest już wypełniona wodą. Poziom wody został podniesiony na wysokość 175 m, a długość sztucznego jeziora, powstałego w wyniku spiętrzenia wody, wynosi 660 km. To tyle, ile liczy odległość Tatr od Bałtyku.

Tama Trzech Przełomów była budowana na rzece Jangcy (Żółta Rzeka) w latach 1993–2006. 26 generatorów będzie produkowało 85 TWh energii rocznie. To grubo ponad połowa energii, jaką w ciągu roku zużywa cała Polska. Zaporę budowano także z myślą o przeciwdziałaniu powodziom i umożliwieniu żeglugi dużych statków oceanicznych.

Te mogą teraz docierać aż na 2,5 tysiąca kilometrów w głąb lądu. Zapora Trzech Przełomów kosztowała prawie 40 mld dolarów. Ma ponad 2,3 km długości i 185 metrów wysokości. Z obszaru, na którym powstał zbiornik, wysiedlono 1,4 miliona ludzi. Przeciwko inwestycji protestowali nie tylko mieszkańcy ogromnych terenów, które teraz są już zalane, ale także historycy.

Bezpowrotnemu zniszczeniu uległo wiele zabytków i stanowisk archeologicznych. Z kolei geolodzy twierdzili, że powstałe w efekcie spiętrzenia tak dużych ilości wody ciśnienie może powodować lokalne trzęsienia ziemi. To tym bardziej prawdopodobne, że Zapora Trzech Przełomów położona jest na terenie aktywnym sejsmicznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama