Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ratuj dzieci, podpisz się

Prawo. Jeszcze do 10 listopada można złożyć podpis pod obywatelskim projektem ustawy, która uchyla szkodliwe zapisy ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Ustawa ta w rzeczywistości uderza w zwykłe rodziny. Pod pretekstem walki z patologią w rodzinach politycy ustanowili mechanizm, który pozwala inwigilować normalne i zdrowe rodziny. Wystarczy, że sąsiad złoży na nas kłamliwy i anonimowy donos, a urzędnicy założą „niebieską kartę”.

Mają prawo gromadzić w niej dane na nasz temat. Złamaniem prawa jest również ukaranie dziecka klapsem. Prawo to ułatwia też urzędnikom odbieranie dzieci z rodzin m.in. z powodu zagrożenia zdrowia dziecka. Czy np. grzyb na ścianie jest wystarczającym zagrożeniem, by zafundować dziecku traumę odebrania rodzicom? Dziś ocenia to urzędnik socjalny, a później jego decyzję podtrzymuje lub odrzuca sąd.

Obywatelski projekt zniesie możliwość odbierania dzieci rodzicom na podstawie niejasnych przesłanek. Likwiduje też bałagan legislacyjny, polegający na wymieszaniu przepisów różnych gałęzi prawa. Aby projektem zajął się Sejm, trzeba zebrać 100 tys. podpisów. Na razie jest niewiele ponad 10 tys. Projekt jest dostępny na stronie www.lepszeprawo.pl; można tam też znaleźć listę na podpisy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy