Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stenogramy z Tu-154 sfałszowane?

Smoleńska katastrofa. Andriej Iłłarionow, były doradca Władimira Putina powiedział, że stenogram z rozmów na pokładzie samolotu Tu-154 mógł zostać sfałszowany.

„W najważniejszym momencie, kiedy samolot zmniejszał wysokość i podchodził do lądowania, wieża w Smoleńsku milczała przez długi czas. Milczała, kiedy samolot podchodził do lądowania i tracił wysokość dużo szybciej – przynajmniej według tych danych – niż powinien” – mówi dla „Rzeczpospolitej”. „(…) można sądzić, że samolot pikował w dół, a jeśli tak było, to takie zniżanie się nie mogło pozostać niezauważone i przez samych pilotów, i przez kontrolerów.

Ale żadnego wskazania na to, że albo piloci, albo kontrolerzy w jakiś sposób na to reagowali, nie ma. Także, inaczej mówiąc, kiedy samolot tracił wysokość z tak niewiarygodną szybkością, zgodnie z tym stenogramem, który czytaliśmy, kontroler powtarza tylko: „wszystko w porządku, znajdujecie się na pasie”.

Tymczasem prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział, że w październiku do Polski przyjadą rosyjscy prokuratorzy. W czasie wizyty ma zostać podpisane memorandum o współpracy. A we wrześniu do Smoleńska mają pojechać polscy archeolodzy. Seremet powiedział, że spodziewa się otrzymania m.in. dokumentacji z sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Wszystko brzmi jak ponury żart: niemal pół roku od tragedii Rosjanie łaskawie zgadzają się wpuścić polskich archeologów i podpisać jakieś memorandum o współpracy. W sytuacji, gdy przy szczątkach samolotu nie było polskich biegłych, nie było ich też przy sekcji zwłok ofiar (oprócz ciała prezydenta). Jeśli Rosjanie mają coś do ukrycia (chcemy wierzyć, że nie), to ich zachowanie jest zrozumiałe. Ale polskie władze nie powinny na to pozwolić .

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny