Nowy numer 14/2020 Archiwum

Bartłomiej Honoris Causa

Lublin. Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny i arcybiskup Konstantynopola, otrzymał 20 sierpnia tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W uchwale senat uczelni zauważył, że: „Jego Świątobliwość Patriarcha Bartłomiej I, oddając swoje siły ofiarnej i niezwykle trudnej służbie Kościołowi, jedności wszystkich chrześcijan oraz dialogowi z innymi religiami i współczesnym światem, jest rzeczywiście Człowiekiem Dialogu i Nadziei, przekonanym, że historia jest w rękach Boga, do którego należy ostatnie słowo”.

Metropolita lubelski abp Józef Życiński nazwał laureata budowniczym mostów. „Patriarcha konsekwentnie deklaruje potrzebę przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej, ukazując ten kraj jako most między Wschodem i Zachodem. W kraju, w którym 99 proc. mieszkańców to muzułmanie, potrafi głosić optymizm Ewangelii” – mówił hierarcha.

„Jest tyle nieszczęść, które powodują, że świat potrzebuje dzisiaj wspólnego świadectwa chrześcijańskiego. Potrzebny nam jest dobry przykład współpracy, miłości, budowania wartości wśród ludzi. Kontynuacja i dalsze rozprzestrzenianie podziałów i różnic stanowi skandal, którego już nie jest w stanie znosić dzisiejszy świat – powiedział Bartłomiej I. Patriarcha Bartłomiej urodził się 29 lutego 1940 r. jako Dimitrios Archontonis na tureckiej wyspie Imbros.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane