Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ambasady UE bez Polaków

Europa. Na czele żadnego ze 115 przedstawicielstw Komisji Europejskiej na świecie nie stoi Polak.

A spośród ponad 1700 pracowników tych placówek tylko 36 to Polacy. Takie dane opublikował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (sprawę nagłośniła „Rz”).

W trwającym właśnie naborze do 30 innych placówek dyplomatycznych Unii (w których zwolniły się miejsca) Polacy też nie będą silnie reprezentowani. Nabór odbywa się na podstawie przesłuchań prowadzonych przez szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Biorąc pod uwagę jej średnią orientację w polityce międzynarodowej, nie wróży to dobrze ocenie kandydatów. Nabór ma związek z tworzonym korpusem dyplomatycznym Unii.

W czasie mojej niedawnej wizyty w Brukseli jeden z komisarzy (proszący o anonimowość) nie ukrywał, że pod względem finansowym to przedsięwzięcie niepotrzebnie obciążające Unię. Cóż, pani Ashton musi mieć jakieś uzasadnienie dla swojego stanowiska.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny