Nowy numer 2/2021 Archiwum

Geje w mundurze

USA. Timothy P. Broglio, biskup polowy USA, wyraził sprzeciw wobec planów zniesienia obowiązującej dotychczas w amerykańskiej armii zasady „nie pytaj, nie mów”.

Formuła ta oznacza, że dowódcy nie mogą pytać żołnierzy o orientację seksualną, ale ci nie mogą jej zdradzać swoim zachowaniem pod groźbą usunięcia z wojska.

Została wprowadzona w 1993 r. za rządów prezydenta Clintona i była kompromisem między legalizacją służby homoseksualistów a obowiązującym poprzednio jej całkowitym zakazem. Obama przyrzekał zniesienie tej zasady w kampanii wyborczej, ubiegając się o poparcie środowisk homoseksualnych.

Abp Broglio zaznaczył, że związki jednopłciowe naśladujące małżeństwa nie będą akceptowane przez katolickich kapelanów. Nikt nie zaprzecza, że osoby o orientacji homoseksualnej są obecnie w armii.

Czy proponowana zmiana upoważni ich do angażowania się w aktywność uważaną z niemoralną przez Kościół katolicki i inne wyznania? – zastanawia się duchowny. Zauważył też, że zachęta do niemoralnego za-chowania może osłabić morale w armii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama