Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Podwójny jubileusz bp. Górnego

Rzeszów. Półwiecze kapłaństwa i ćwierćwiecze biskupstwa świętuje w tym roku biskup rzeszowski Kazimierz Górny.

Rzeszowski ordynariusz znany jest z praktykowania i propagowania czynnej miłości bliźniego. Pierwszą jego decyzją po objęciu diecezji rzeszowskiej było założenie diecezjalnej Caritas.

Prospołeczne nastawienie widać było także w jego aktywności na rzecz powołania w 2001 r. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Gdy w 2007 r. podjęto próbę wpisania do polskiej konstytucji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, bp Górny napisał do parlamentarzystów list z apelem w tej sprawie.

Biskup Górny urodził się w 1937 r. Lubniu k. Myślenic. Szkołę średnią i studia teologiczne ukończył w Krakowie. Świeceń kapłańskich udzielił mu ówczesny biskup Karol Wojtyła. Gdy przyszły papież był metropolita krakowskim, polecił ks. Górnemu organizację i kierowanie Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin krakowskiej kurii.

Później został on proboszczem w Oświęcimiu. Wsparł tam utworzenie klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych. W 1984 r. został biskupem pomocniczym w Krakowie, skąd 8 lat później trafił na stolicę biskupią w Rzeszowie.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama