Nowy numer 43/2020 Archiwum

Patriarcha Konstantynopola w Rosji

Moskwa. Patriarcha Bartłomiej I, honorowy zwierzchnika Kościoła prawosławnego, przyleciał 22 maja do Moskwy na zaproszenie patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Cyryla.

Przyjazd Bartłomieja I jest rewizytą za pobyt głowy prawosławia rosyjskiego w Stambule (Konstantynopolu) w lipcu ubiegłego roku. Bartłomiej gości oficjalnie na ziemi rosyjskiej po raz drugi, poprzednio był tam w lipcu 1993 roku. Stosunki między Konstantynopolem a Moskwą są napięte od co najmniej 20 lat.

Główną przyczyną konfliktu są spory o zwierzchnictwo nad wspólnotami prawosławnymi w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR, przede wszystkim na Ukrainie i w Estonii. W lutym 1996 doszło nawet do kilkumiesięcznego zawieszenia wspólnoty eucharystycznej i modlitewnej między obu patriarchatami, co jest zjawiskiem bardzo rzadkim.

W czasie wizyty Cyryla w Stambule patriarcha Bartłomiej oświadczył, że „chmury” pojawiające się niekiedy między „dwoma bratnimi Kościołami” noszą jedynie „czasowy charakter” i „szybko przemijają”. Obecna wizyta daje szansę na umocnienie jedności między Konstantynopolem a Moskwą, które nazywa się niekiedy drugim i trzecim Rzymem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama