Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z jedynką do następnej klasy

Edukacja. Uczeń liceum, który otrzyma na koniec roku ocenę niedostateczną, będzie mógł być promowany do następnej klasy, nawet jeśli nie zda egzaminu poprawkowego – zakłada projekt rozporządzenia MEN, który właśnie trafił do konsultacji społecznych.

Do tej pory taką możliwość mieli raz w ciągu etapu edukacyjnego uczniowie podstawówek i gimnazjów. Ministerstwo tłumaczy, że rozszerzenie zapisu na szkoły ponadgimnazjalne pozwoli na równe traktowanie ucznia każdego typu szkoły.

Jednak, zdaniem prof. Marcina Króla z Uniwersytetu Warszawskiego, jest to kolejny krok w stronę umasowienia szkół ponadgimnazjalnych. Jego zdaniem, chodzi tu o to, by Pol-ska mogła pochwalić się „wykształconą” młodzieżą w międzynarodowych statystykach.

Rozporządzenie wprowadza jeszcze jedną zmianę: począwszy od IV klasy szkoły podstawowej, uczniowie, którzy uzyskali ocenę niedostateczną z dwóch przedmiotów, będą mogli zdawać egzamin z każdego z nich bez konieczności uzyskania zgody rady pedagogicznej. Do tej pory taka zgoda była konieczna do zdawania drugiego egzaminu.

Celem poprawki ma być niedopuszczenie do sytuacji, w której uczniowie tej samej szkoły byliby nierówno traktowani. W rzeczywistości jest to jednak obniżenie standardów, dlatego Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty apeluje, żeby w szkole ponadgimnazjalnej zachować dawny zapis, bardziej motywujący ucznia do pracy.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama