Nowy numer 43/2020 Archiwum

"Ślad" dla Anny Gruszeckiej

Warszawa. Dziennikarka radiowa z Poznania Anna Gruszecka otrzymała nagrodę im. bp. Jana Chrapka „Ślad”. Gala wręczenia nagród odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich w obecności m.in. gospodarza miejsca abp. Kazimierza Nycza oraz prymasa seniora kard. Józefa Glempa.

Do nagrody zostali nominowani także znany duszpasterz i publicysta ks. Andrzej Draguła oraz redaktor naczelna miesięcznika formacyjnego „List” Elżbieta Konderak. Anna Gruszecka została nagrodzona za popularyzowanie tematyki kulturalnej, historycznej i religijnej na falach „Radia Merkury”, za zainicjowanie akcji „Zapal znicz pamięci”, za styl pracy dziennikarskiej, wyróżniający się dociekliwością, erudycją i rzetelnością.

Jak powiedziała, swoje zadanie dziennikarskie postrzega w tym, aby utrwalać „ślady ludzi większych ode mnie”. Wielkopolanom akcją „Zapal znicz pamięci” przypomniała o zapominanych grobach Polaków rozstrzelanych przez Niemców jesienią 1939 r. Okupanci starali się zatrzeć wszelkie ślady zbrodni, której ofiarą padło kilkanaście tysięcy ludzi z polskiej elity na Kresach Zachodnich. Dla PRL nie byli wygodni, gdyż wywodzili się ze środowisk narodowych i katolickich. III RP także się o nich nie upomniała.

W poruszających słowach laureatka nagrody, z wykształcenia historyk, mówiła o roli pamięci dla utrwalenia tożsamości regionalnej i narodowej, a także o potrzebie poznawania historii dla lepszego rozumienia współczesności. „Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Kapituła nagrody uformowała się w 2001 r., bezpośrednio po śmierci biskupa Jana Chrapka, przyjaciela dziennikarzy.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama