GN 43/2020 Archiwum

Polska nie spełnia kryteriów

Gospodarka. Polska nie spełnia już żadnego z kryteriów z Maastricht, wymaganych od kandydatów na członka strefy euro. To wniosek z ostatniego Raportu Konwergencji publikowanego przez Komisję Europejską.

By spełniać warunek inflacyjny, nasze ceny nie mogłyby rosnąć szybciej niż 1 proc. rocznie. Tymczasem u nas rosną w tempie 3,9 proc. Deficyt finansów publicznych wynosi u nas 7,1 proc. PKB (Komisja twierdzi, że nawet 7,3 proc. PKB), a jeśli chcemy wejść do strefy euro, nie powinien być wyższy niż 3 proc. PKB.

Polska jest objęta tzw. procedurą nadmiernego deficytu. Mamy go obniżyć do 2012 roku. Kurs naszej waluty (w stosunku do euro) zmieniał się w ostatnim czasie o więcej, niż pozwalają na to przepisy. Nie spełniamy też ostatniego z twardych kryteriów, czyli wysokości stóp procentowych. Nie powinny one być wyższe niż 6 proc., a w Polsce wynoszą 6,1 proc.

Raport Komisji Europejskiej stwierdza też, że w polskim prawie bankowym brakuje przepisów, które – gdy Polska wejdzie do strefy euro – zagwarantują, że Narodowy Bank Polski i członkowie Rady Polityki Pieniężnej będą kierować się interesem gospodarczym strefy euro.

Z prawnego punktu widzenia – pisze dalej raport – NBP nie jest odpowiednio dostosowany do członkostwa w Europejskim Systemie Banków Centralnych (ESCB). Także polska konstytucja nie jest przygotowana do zmiany waluty. Komisja Europejska co dwa lata sprawdza przestrzeganie kryteriów z Maastricht w krajach, które aspirują do strefy euro.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama