Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zmarł kard. Poggi

Watykan. 4 maja zmarł kard. Luigi Poggi, watykański dyplomata i kurialista. Od 1945 r. pracował w Sekretariacie Stanu. Reprezentował Stolicę Apostolską m.in. w Tunezji, Afryce Centralnej oraz w Peru.

Od 1973 r. jako nuncjusz do specjalnych poruczeń zajmował się relacjami z komunistycznymi władzami państw Europy Środkowo-Wschodniej. W 1975 r. został szefem delegacji Stolicy Apostolskiej do stałych kontaktów z władzami PRL. W tym charakterze spotykał się z politykami i osobistościami kościelnymi.

Jego misja początkowo była przyjmowana z rezerwą przez kard. Wyszyńskiego, który obawiał się porozumienia między Warszawą a Watykanem ponad głowami polskiego Kościoła. Abp Poggi szybko jednak przyjął punkt widzenia prymasa i rozmowy z władzami uzupełniał konsultacjami z polskimi biskupami.

Po wyborze Jana Pawła II jego funkcja straciła na znaczeniu. W 1986 r. został nuncjuszem apostolskim we Włoszech. W latach 1992–1998 był Bibliotekarzem i Archiwistą Świętego Kościoła Rzymskiego. W 1994 r. został wyniesiony przez Jana Pawła II do godności kardynalskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama