Nowy numer 43/2020 Archiwum

Papież Benedykt XVI

Pojawiły się tendencje zmierzające do zdominowania tożsamości i misji kapłana przez wymiar przepowiadania, oddzielając go od wymiaru uświęcania.

Czy można jednak naprawdę wykonywać posługę kapłańską, „przezwyciężając” duszpasterstwo sakramentalne? Jezus stwierdza, że głoszenie królestwa Bożego jest celem Jego misji. Głoszenie to nie jest jednak tylko „przemówieniem”, ale obejmuje równocześnie działanie. To samo dotyczy prezbitera wyświęconego: to on, kapłan, reprezentuje Chrystusa, posłanego przez Ojca, kontynuuje Jego misję przez „słowa” i „sakrament” w owej pełni duszy i ciała, znaku i słowa.

Przykładem jest św. Jan Maria Vianney, który pewnego dnia wobec człowieka, który powiedział, że nie wierzy, i chciał z nim dyskutować, odpowiedział: „Mój przyjacielu, zwrócił się pan pod niewłaściwy adres, nie potrafię rozprawiać... ale jeśli potrzebuje pan jakiegoś pocieszenia, proszę wejść tam... (wskazał palcem na stołek w konfesjonale) i proszę mi uwierzyć, że wielu innych było tu przed panem, chociaż nie miało zamiaru się nawrócić”.

5.05.2010, audiencja środowa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama