Nowy numer 09/2024 Archiwum

Młodzi Polacy wierzą w rodzinę

Polska. Prawie 80 proc. osób w wieku 18–26 lat uważa, że małżeństwo ma i będzie mieć duże znaczenie w nowoczesnym społeczeństwie.

Tak wynika z sondażu, który przeprowadziła GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej” (opublikowane w „Rz” 29.03.2010). Podobne wyniki uzyskał o. prof. Leon Dyczewski, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w latach 2004–2005 badał poglądy młodzieży. Można zauważyć więc stałość poglądów młodego pokolenia w tej kwestii. Tylko 20 proc. ankietowanych twierdzi, że małżeństwo to przestarzała instytucja.

Zdecydowana większość (82 proc.) młodych Polaków uważa, że ślub kościelny jest potrzebny i ważniejszy od ślubu cywilnego. Jednocześnie wśród młodzieży panuje powszechne przyzwolenie na rozwód (94 proc.). Ponad 80 proc. ankietowanych chce mieć dzieci. Najlepiej dwójkę. Badania przeprowadzono w ramach międzynarodowego projektu.

Okazało się, że w Hiszpanii tylko 38 proc. młodzieży uważa, iż małżeństwo ma znaczenie w nowoczesnym społeczeństwie. O wiele bardziej małżeństwo jest cenione przez młodzież na Litwie (83,3 proc.), w Niemczech (69 proc.) i w Korei Południowej (85 proc.).

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy