Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zabraknie wnucząt dla dziadków?

Demografia. Za 25 lat będziemy krajem starców, często starców bez wnuków – wynika jasno z najnowszej prognozy Głównego Urzędu Statystycznego.

Z przedstawionych przez GUS badań wynika, że o jedną szóstą zmniejszy się liczba osób w wieku produkcyjnym, przy jednoczesnym wzroście o ponad połowę liczby tych w wieku poprodukcyjnym. GUS prognozuje, że będzie spadać także ogólna liczba ludności Polski. W 2020 roku może być nas 37,8 mln, natomiast w 2035 roku już tylko 36 mln.

– Migracja nie zahamuje tych spadków, gdyż napływ imigrantów do Polski nie będzie tak duży jak do innych krajów Europy Zachodniej – mówi Lucyna Nowak, dyrektor departamentu badań demograficznych GUS. Z szacunków GUS wynika również, że wydłuży się średnia długość życia.

W 2035 roku mężczyźni mają żyć średnio do 77 lat, natomiast kobiety nawet 83 lata. Według prognoz GUS, liczba osób w wieku 0–17 lat spadnie z 7,3 mln w 2008 roku do 5,6 mln w 2035 roku. Natomiast udział osób w wieku poprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności będzie wynosił aż 26,7 proc.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy