Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dni Młodzieży mają 25 lat

Kościół. Mija właśnie 25 lat od ustanowienia Światowych Dni Młodzieży.To był genialny krok Jana Pawła II.

Pomysł, który wypłynął od przedstawicieli rzymskich środowisk młodzieżowych, stopił się z charyzmą Jana Pawła II, a wszystko to dojrzewało potem w atmosferze sukcesu dwóch światowych spotkań młodzieży w Rzymie. Pierwsze odbyło się w 1984 roku w ramach obchodów Jubileuszu Odkupienia. Drugie miało miejsce rok później, z okazji ONZ-owskiego Międzynarodowego Roku Młodzieży. Efekt? Odtąd co roku w Niedzielę Palmową młodzi na całym świecie spotykają się w swoich katedrach, a co parę lat odbywają się wielkie spotkania młodzieży w wybranych miejscach na świecie.

Pierwszy Światowy Dzień Młodzieży miał miejsce w 1986 roku w Rzymie. Potem były kolejne – w Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), w Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002), Kolonii (2005) i Sydney (2008).

Każde z tych spotkań było inne, niepowtarzalne, ale zawsze niesamowite. Już pierwsze po rzymskim spotkanie młodzieży świata w Buenos Aires zgromadziło blisko 2 mln ludzi. Rekord padł w roku 1995 roku w Manili na Filipinach, gdzie – jak się szacuje – zebrało się 4–5 mln młodych. Niesamowite były Światowe Dni Młodzieży w 1991 roku na Jasnej Górze, gdzie doszło do niewyobrażalnego przez dziesięciolecia spotkania na dużą skalę papieża i młodych z istniejącego jeszcze wówczas Związku Radzieckiego.

Spotkanie w Paryżu niespodziewanie poruszyło zlaicyzowaną Francję. Pokazało witalność nowych francuskich wspólnot i zgromadzeń zakonnych. Pokazało też, jak wielką rolę w budowaniu wspólnoty wierzących mogą odegrać media, nie tylko te katolickie. Po tym spotkaniu mówiono, że to od niego należy liczyć trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.

Formalnie jednak spotkanie młodych w ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 odbyło się na polach Tor Vergata koło Rzymu. Spotkaniu w Kolonii przewodniczył już Benedykt XVI. On również zaplanował na 25 marca br. obchody 25-lecia Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Papież zapowiedział też, że kolejne z serii wielkich spotkań młodych naszego globu odbędą się za półtora roku w Madrycie.

Idea Światowych Dni Młodzieży świetnie przystaje do świata, który jakby kurczy się, dzięki internetowi, telefonom komórkowym i tanim liniom lotniczym. To także przejaw nowego typu religijności – religijności pielgrzyma, który nieczęsto, ale bardzo silnie przeżywa doświadczenia religijne.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy