Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pöttering w imieniu Benedykta XVI

Watykan. Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, został wybrany do przedstawienia w Watykanie tegorocznego orędzia Benedykta XVI na Wielki Post.

Pöttering jest katolikiem i jedynym członkiem PE, który zasiada w nim nieprzerwanie od 1979, czyli od czasu pierwszych bezpośrednich wyborów do tego gremium. Jest członkiem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), wchodzącej w skład Europejskiej Partii Ludowej w PE. W grudniu ubiegłego roku, podczas uroczystości zorganizowanej przez ambasadę Niemiec przy Stolicy Apostolskiej z okazji 75. urodzin kard. Cordesa, wygłosił przemówienie, w którym wezwał do zachowania chrześcijańskich korzeni Europy i do „uczciwego dialogu” z wyznawcami islamu.

Skrytykował również orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 3 listopada, nakazujące usunięcie krzyży ze szkół włoskich. Polityk podkreślił, że decyzja ta „pokazuje brak zrozumienia wymogów dialogu kulturowego w dzisiejszym świecie” i przypomniał, że „krzyż jest znakiem miłości Bożej”. To ważny sygnał ze strony polityka, wywodzącego się z ugrupowania, oskarżanego od dawna o zdradę chrześcijańskich korzeni i wartości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast