Nowy numer 49/2023 Archiwum

W obronie małżeństwa

Watykan. Benedykt XVI w czasie spotkania z członkami Trybunału Roty Rzymskiej przestrzegł przed zbyt łatwym orzekaniem o nieważności małżeństwa.

Jedną z kompetencji Trybunału, na którego czele stoi Polak bp Antoni Stankiewicz, jest rozpatrywanie spraw związanych ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa. Ta kwestia wraca w papieskich przemówieniach od jakiegoś czasu, co zdaje się świadczyć, że problem istnieje pomimo papieskich upomnień.

Ojciec Święty przypomniał, że osoby uczestniczące z urzędu w procesie powinny kierować się poczuciem sprawiedliwości, a nie partykularnym interesem czy źle rozumianym współczuciem.

„Należy unikać odwoływania się do pseudoduszpasterskiej argumentacji, która sytuuje sprawy na płaszczyźnie czysto ludzkiej, gdzie liczy się tylko to, co zadowala subiektywne oczekiwania: aby za wszelką cenę otrzymać stwierdzenie nieważności” – powiedział Benedykt XVI.

Podkreślił, że zarówno sprawiedliwość, jak i miłość, muszą rozwijać się w stałym odniesieniu do prawdy. W tym kontekście przypomniał, iż małżeństwo cieszy się przywilejem prawnym, który w przypadku wątpliwości nakazuje uważać związek za ważny, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy