Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nowy "rząd" UE

Unia Europejska. Parlament Europejski wybiera nowych komisarzy. Na 26 stycznia zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla nowej Komisji Europejskiej.

Komisja – obok Parlamentu Europejskiego i Rady UE (ministrów) – jest jedną z trzech głównych instytucji unijnych. Jest odpowiedzialna za egzekwowanie przez kraje członkowskie prawa unijnego. Dotąd też tylko Komisja miała prawo inicjatywy ustawodawczej (traktat lizboński daje to prawo również Parlamentowi Europejskiemu). Komisarze, choć wystawiani przez kraje członkowskie – nie są ich reprezentantami. Mają reprezentować interes całej Wspólnoty. Kadencja KE trwa 5 lat.

Wśród 26 (plus przewodniczący) zgłoszonych przez państwa członkowskie kandydatów jest Janusz Lewandowski, który stara się o tekę komisarza do spraw budżetu. To jedno z kluczowych stanowisk w Komisji Europejskiej. Lewandowski dostał też największe pochwały po przesłuchaniu – wypadł jako najbardziej kompetentny z kandydatów.

Najmniej przygotowana do swojej funkcji wydaje się Catherine Ashton, która ma objąć tekę unijnego „ministra spraw zagranicznych” i jednocześnie wiceprzewodniczącej KE. Tymczasem na oficjalnej stronie internetowej PE, można znaleźć – zamiast rzeczowej relacji z przesłuchania pani Ashton, z zaznaczeniem wątpliwości – taką oto notatkę: „Pod presją poselskich pytań i w obliczu tłumu Ashton udało się zachować uśmiech, za który zdobyła nawet komplement na stronie PE w serwisie Facebook”. Bez komentarza.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy