Nowy numer 24/2018 Archiwum

Łapy, łapy, cztery łapy

Polska. Polscy naukowcy odkryli w Górach Świętokrzyskich odciski stóp najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych.

Odkrycie znalazło się na okładce bodaj największego magazynu naukowego świata „Nature”. Jest ono przełomowe z trzech powodów. Po pierwsze to najstarszy ślad czworonożnego zwierzęcia, które posiadało palce (a nie płetwy). Po drugie z odkrycia wynika, że czworonogi wyszły na ląd z płytkiego morza (które było wtedy pod Kielcami), a nie z rzek lub jezior (jak dotychczas sądzono). I po trzecie ślady wskazują, że pierwsze czworonożne zwierzęta pojawiły się na Ziemi o 20 milionów lat wcześniej niż przypuszczano. Znalezione ślady mają prawie 400 mln lat.

Odkrycia dokonali Grzegorz Niedźwiedzki, doktorant w Zakładzie Paleobiologii i Ewolucji UW, i Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego. Teraz pracują nad rekonstrukcją budowy łap tych stworzeń i nad dokumentacją przyszłego rezerwatu, jaki ma powstać w miejscu znaleziska.

Na razie nie znaleziono skamieniałych kości tetrapodów – bo to jest naukowa nazwa czteronożnych rybo-płazów. Sprawcy znalezionych śladów byli oddychającymi płucami drapieżnikami. Mieli 2–2,5 metra długości. W mule, po którym tetrapody chodziły (zanim skamieniał), odcisnęły się stopy z trójkątnymi sześcioma palcami oraz z poduszkami podobnymi do tych, jakie dzisiaj mają koty.

Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego doc. dr hab. Jerzy Nawrocki, powiedział, że artykuł o odkryciu młodych badaczy jest pierwszą polską publikacją w „Nature” od około 40 lat. – Po opublikowaniu tych badań trzeba będzie zmienić podręczniki do paleontologii – dodał Nawrocki. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama