Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Papieskie plany na 2010 r.

Rzym. Bardzo pracowity rok zapowiada się dla Benedykta XVI. Papież ma w planie cztery podróże zagraniczne. 17 i 18 kwietnia uda się na Maltę.

Podczas wizyty w Portugalii, planowanej od 11 do 14 maja, Ojciec Święty odwiedzi Lizbonę, Fatimę i Porto. Celem kolejnej podróży zagranicznej będzie Cypr (4–6 czerwca). Jesienią poleci do Wielkiej Brytanii. Według wstępnych planów, będzie tam przebywał od 16 do 19 września.

Benedykt XVI odwiedzi Anglię i Szkocję, a na zakończenie wizyty będzie przewodniczył beatyfikacji kard. Johna Henry’ego Newmana. W papieskich planach znajdują się także m.in. wizyta w rzymskiej synagodze (17 stycznia), pielgrzymka do Turynu (2 maja), związana z wystawieniem całunu, podróż na Sycylię (3 października).

Od 9 do 11 czerwca 2010 r. odbędzie się w Rzymie Światowy Kongres Kapłanów, kończący Rok Kapłański. Przewiduje się, że Ojciec Święty ogłosi św. Jana Vianneya patronem wszystkich kapłanów. W dniach 10–24 października w Watykanie odbędzie się Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu na temat „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: wspólnota i świadectwo: »Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących« (Dz 4,32)”.

Jednym z najważniejszych otwartych pytań jest to, czy dojdzie w tym roku do spotkania Benedykta XVI z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem i czy odbędzie się ono w Rzymie, Moskwie, a może na neutralnym gruncie. Bardzo prawdopodobne jest to, że w tym roku wyniesiony na ołtarze zostanie Jan Paweł II. Możliwą datą jest niedziela 17 października.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama