Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Cyryl nie chce kontroli

Moskwa. Patriarcha Moskiewski i Wszech Rusi Cyryl wypowiedział się przeciwko idei powołania państwowego urzędu kontrolującego życie religijne w Rosji.

Według patriarchy, organ taki stałby się przedmiotem różnych manipulacji, a jego działalność wyrządzałaby jedynie szkodę Kościołowi i państwu. Jednocześnie patriarcha pozytywnie ocenił obalenie dawnego systemu urzędów państwowych zajmujących się kontaktami z organizacjami religijnymi.

W czasach komunizmu różne instytucje administracji państwowej oraz organy bezpieczeństwa zajmowały się niszczeniem życia religijnego na terenie Związku Sowieckiego. W latach II wojny światowej, gdy polityka antyreligijna nieco złagodniała, z inicjatywy Stalina w październiku 1943 r. powstała Rada ds. Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy Radzie Komisarzy Ludowych ZSRR.

W kilka lat później powstał podobny urząd do spraw innych wyznań i religii, który w 1965 został połączony z tym pierwszym i w ten sposób powstała istniejąca do końca ZSRR Rada ds. Religii przy Radzie Ministrów ZSRR. W ostatnim czasie w dyskusjach polityków ponownie pojawił się pomysł, aby powołać państwowy urząd odpowiedzialny za relacje Kościół–państwo, czemu patriarcha Cyryl stanowczo się przeciwstawił.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama