GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Żyli Ewangelią

Watykan. 11 października Benedykt XVI ogłosił świętymi pięcioro błogosławionych. W tym gronie był Polak – arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński.

Kanonizowani zostali także: francuska zakonnica Jeanne Jugan, hiszpański dominikanin o. Franciszek Colly Guitart, hiszpański trapista br. Rafał Arnáiz Barón oraz o. Józef Damian de Veuster, belgijski misjonarz, opiekun trędowatych. Ponieważ dzień przed kanonizacją w Rzymie były ulewy, zdecydowano, aby uroczystość odbyła się w bazylice watykańskiej.

Pogoda jednak dopisała i zarówno w świątyni, jak i na Placu św. Piotra wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych, w tym ok. 5 tys. Polaków. Z papieżem Eucharystię koncelebrowali: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski, abp Józef Michalik, abp Kazimierz Nycz, abp Stanisław Nowak, a także abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, oraz metropolita Malines i Brukseli, kard. Godfried Danneels. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, premier Francji Francois Fillon, król Belgów Albert II z małżonką Paolą. Przed rozpoczęciem Mszy św. prezydent Kaczyński złożył wiązankę róż przy grobie Jana Pawła II.

W kazaniu papież, mówiąc o postaciach nowych świętych, zwrócił uwagę, że „ich doskonałość, w logice wiary czasem po ludzku niepojęta, polega na tym, aby nie stawiać w centrum samych siebie, ale na decyzji, ażeby iść pod prąd, żyjąc zgodnie z Ewangelią”. Charakteryzując osobę św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Benedykt XVI podkreślał, że w „każdej sytuacji zachował niewzruszoną ufność w Bożą Opatrzność”.

W trakcie składania darów do papieża podeszła delegacja sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, założonego przez św. Zygmunta Felińskiego. Towarzyszył im 7-letni syn, urodzony przez matkę, która przeszła ciężką operację kardiologiczną i lekarze nie dawali wielkich szans zarówno jej, jak i dziecku. Szczęśliwe rozwiązanie rodzina przypisuje wstawiennictwu abp. Zygmunta Felińskiego. Po zakończeniu liturgii prezydent Kaczyński i jego małżonka rozmawiali chwilę z Benedyktem XVI, m.in. o beatyfikacji sług Bożych Jana Pawła II i Jerzego Popiełuszki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast