Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pius XII "Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata"?

Watykan-Jerozolima. Papież Pius XII powinien być uznany za „Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” - uważa Gary Lewis Krupp, przewodniczący fundacji „Pave the way”, która już wystosowała wniosek w tej sprawie. Poinformował o tym Benedykta XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Gary Lewis Krupp, amerykański przemysłowiec, jest jednym z kilku Żydów odznaczonych papieskim Orderem św. Grzegorza Wielkiego. Otrzymał go w lipcu 2000 r. od Jana Pawła II. Fundacja „Pave the way” działa na rzecz pokoju na świecie przez dialog międzyreligijny.

Dotychczas tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, przyznawany za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej otrzymało 22 765 osób, w tym ponad 6135 Polaków i 460 Niemców. Nadaje go Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

W 1967 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Piusa XII, przeciwko czemu protestują organizacje żydowskie, oskarżające papieża o bierność wobec zagłady Żydów, czemu przeczą badania historyków. Benedykt XVI utworzył w grudniu 2007 r. komisję, która ma badać tę sprawę, zanim papież podejmie ostateczną decyzję o beatyfikacji swego poprzednika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast