Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dar prezydenta Kaczorowskiego

Białystok. Ponad 700 różnych wydawnictw przekazał bibliotece uniwersytetu w Białymstoku ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Dary to książki, czasopisma, płyty, kasety, dokumenty źródłowe z różnych uroczystości dotyczących historii Polski na uchodźstwie, polskiej polityki okresu wojennego i powojennego.

Także plakaty i afisze dotyczące życia Polaków poza granicami Polski, głównie w Londynie. Prezydent Kaczorowski obiecał, że i pozostałe zbiory, jakie są jeszcze w jego posiadaniu, trafią do Białegostoku. Są to głównie publikacje podpisane przez ich autorów, które dostawał przy różnych okazjach.

Zbiory teraz są przeglądane i zostaną upublicznione w ciągu następnych kilkunastu dni. Te najbardziej wartościowe zostaną zeskanowane i udostępnione w bibliotece cyfrowej.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną za działalność konspiracyjną (był komendantem okręgu białostockiego ZHP) sąd w Mińsku skazał go w 1940 r. na karę śmierci przez rozstrzelanie. Ostatecznie wyrok zamieniono na 10 lat łagru. Po odbyciu kary Kaczorowski osiadł w Londynie.

W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął – po Kazimierzu Sabbacie – stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W 1990 r. przekazał Lechowi Wałęsie insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama