Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zagrabione dzieła sztuki

Polska–Rosja. Polska rozpoczęła starania o odzyskanie zagrabionych przez Armię Czerwoną dzieł sztuki.

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróci się do rosyjskiego odpowiednika o zwrot 9 obrazów z XVI i XVII wieku oraz jednej grafiki, które obecnie znajdują się w zbiorze moskiewskiego Muzeum Puszkina. Do 1946 roku można je było oglądać w muzeum w Gdańsku.

Strona polska stara się o zwrot tych dzieł od 5 lat, jednak na razie bez skutku. Minister kultury Bogdan Zdrojewski ujawnił, że Rosjanie potraktowali je jak zdobyte na Niemcach i wywieźli do Rosji. Tymczasem znajdowały się one w muzeum leżącym w granicach Wolnego Miasta Gdańska, zarządzanego przed wojną wspólnie przez Niemcy i Polskę.

Strona polska ma nadzieję, że zagrabione dzieła sztuki uda się w końcu odzyskać. Jednak nadzieje te mogą okazać się trudne do spełnienia, ponieważ Rosja generalnie nie zwraca dzieł sztuki, które zdobyła w czasie wojny. Praktyka ta bierze się m.in. z niechęci do tworzenia precedensu i ze względu na opór opinii publicznej. Ponieważ Rosjanie sami stracili wiele dóbr kultury w czasie II wojny światowej, zdobyczne traktują jako formę rekompensaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama