Nowy numer 48/2020 Archiwum

Satanista w rządzie

Bałkany. Założyciel i członek klubu pod nazwą „MC Bracia Szatana” Aleš Gulič (na zdjęciu) został dyrektorem rządowego biura ds. religijnych w Słowenii.

Głęboko zaniepokojona przyszłością stosunków między rządem a Kościołem katolickim jest Konferencja Episkopatu Słowenii. Podobnie zareagowali przedstawiciele ewangelików, prawosławnych i muzułmanów. Katolickich biskupów niepokoją również „ideologiczne wypowiedzi” Gulicia w sprawach wiary, a zwłaszcza jego stanowisko w kwestii ustawy o wolności religijnej.

Słoweńscy biskupi wyrazili zdumienie jego nominacją. Zdaniem episkopatu, nie wynika ona z kompetencji zawodowych kandydata, lecz jest motywowana politycznie i „inspirowana przez nurty antyklerykalne” w obecnym składzie rządu.

Tymczasem z sąsiedniej Chorwacji napływają informacje o inicjatywie prezydenta Stjepana Mesicia, który chce usunąć krzyże z instytucji publicznych, takich jak szkoły, szpitale czy sądy. Jak wykazały badania opinii publicznej, z decyzją Mesicia nie zgadza się większość chorwackiego społeczeństwa. W Chorwacji katolicy stanowią niemal 90 proc. społeczeństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama