Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dzieci Sendlerowej

Film. Irena Sendlerowa zmarła 12 maja 2008 roku. Miała 98 lat. W czasie niemieckiej okupacji, narażając życie swoje i swoich bliskich, uratowała przed zagładą ponad 2500 dzieci z warszawskiego getta.

Nie dożyła realizacji poświęconego jej filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”, który już 18 września wchodzi na ekrany polskich kin. Film, wyprodukowany przez Hallmark, obejrzeli w kwietniu widzowie amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. Polska wersja powstała na podstawie materiałów przekazanych przez amerykańskiego producenta.

Scenariusz filmu powstał na motywach książki Anny Mieszkowskiej „Irena Sendlerowa. Matka Dzieci Holocaustu”. Jego scenarzystą i reżyserem jest John Kent Harrison, z pochodzenia Kanadyjczyk, na co dzień współpracujący z amerykańskimi wytwórniami filmowymi. Harrison już po raz drugi stał się autorem filmu, który opowiada o najnowszej historii naszego kraju.

W roku 2005 Harrison nakręcił „Jana Pawła II” z Jonem Voightem w roli głównej. W roli Ireny Sendlerowej wystąpiła Anna Paquin, a jej matkę zagrała Marcia Gay Harden. Obie aktorki są laureatkami Oscara. W filmie nie zabrakło również polskich aktorów.

W ważnych rolach zobaczymy m.in. Danutę Stenkę, Maję Ostaszewską, Krzysztofa Pieczyńskiego i Jerzego Nowaka. Muzykę skomponował jeszcze jeden laureat Oscara, Jan A. P. Kaczmarek, a autorem zdjęć jest także pracujący na stałe w Hollywood Polak, Jerzy Zieliński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama